Temmuz’da Yapılacak Zam Ortaya Çıktı: En Düşük Emekli Maaşı Bu Seviyeye Yükseltilecek

Yılın ilk ayında yüzde 49.25 oranında zam alan emekliler, maaşlarındaki artışı enflasyona karşı koruyamadı.

Türkiye’de yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon, emeklilerin maaşları ile geçinmesini imkansız hale getirirken, milyonlarca vatandaş Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak enflasyon farkını merak ediyor.

EMEKLİYE TEMMUZ AYINDA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yüzde 25 oranında zam kararı alan AKP iktidarı, bu artışı yalnızca kök maaşlara yansıtmış ve en düşük emekli maaşını bu zamdan muaf tutmuştu. Yılın ilk ayında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yüzde 49.25 oranında zam yapılırken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasındaki güncel zam rakamlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

Erdursun, Temmuz’da hükümetin Asgari Ücret-Emekli ve Memura yapmayı düşündüğü zam oranları; sözleriyle emekliler için muhtemel zam oranlarını şu şekilde duyurdu:

▪️SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %25

▪️Memur ve memur emeklilerine %20

▪️Asgari Ücrete %0

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTACAK MI?

Her ne kadar parasal sıkılaşma sürecinin devam edeceğine dair mesajlar paylaşılsa da, ekonomistler iktidarın geçtiğimiz yıl yaptığına benzer olarak en düşük emekli maaşını bu Temmuz ayında pas geçmesini beklemiyor.

Halihazırda 10 bin TL ile sefalet maaşına denk düşen bu tutar, Türkiye’de görülen yüksek enflasyon rakamlarına rağmen Temmuz ayında artırılmaması halinde milyonlarca emekli, aldığı ücretle günü kurtaramayacak.

Bu nedenle en düşük emekli maaşı için seyyanen bir artış yapılmasa da, yapılacak yasal düzenleme ile 10 bin liralık taban tutara da yüzde 25 zam eklenmesi ve en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılması gündemde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir